Jak opanować niemiecką wymowę

Odpowiednia wymowa w języku obcym jest niezwykle ważna, ponieważ to ona w znaczącym stopniu decyduje o tym, czy nasz rozmówca nas zrozumie. Możemy mieć w pamięci całą gramatykę, ale jeśli nie wypowiadamy słów we właściwy sposób, nie dogadamy się. Wymowa niemiecka wydaje Ci się dziwna i trudna do opanowania? To tylko pozory. W rzeczywistości wystarczy zapoznać się z regułami, a następnie przećwiczyć ich stosowanie.

Wymowa niemiecka a pisownia

W przeciwieństwie do np. języka angielskiego, język niemiecki jest bardzo logiczny i konsekwentny, jeśli chodzi o wymowę. Należy zapoznać się zasadami czytania liter i zestawów liter, a potem je stosować. Na przykład, jeśli napotykasz zestaw liter “st”, przeczytasz “szt” (przykładowo w słowie: “die Stelle” – miejsce, stanowisko). Zasada ta będzie we wszystkich napotkanych wyrazach taka sama. Jest kilkanaście takich zasad dotyczących czytania wyrazów. Podczas nauki Twój nauczyciel z pewnością Cię z nimi zapozna. Jeśli zechcesz, będę nim ja.

Tomasz Zalewski - Niemiecki z Pasją

Wymowa “umlautów”

Jest w języku niemieckim kilka dźwięków, które nie występują w języku polskim. Na początku sprawiają one trudność osobom uczącym się. “O umlaut” (zapisywane jako “o” z kropeczkami na górze) wymawiamy w ten sposób, że wargi układamy zupełnie jak do zwykłej, polskiej litery “o”, ale język układamy tak, jakbyśmy chciały powiedzieć “e”. W ten sposób powstaje dźwięk pośredni między “o” oraz “e”, który często słyszymy w języku niemieckim. “U umlaut” (zapisywane jako “u” z kropeczkami) wymawiamy, układając wargi jak do “u”, ale język układamy tak, jakbyśmy chciały powiedzieć “i”. Jest w języku niemieckim także “a umlaut”, zapisywane jako “a” z kropeczkami. Wymawiamy je jak literę “e”, z tym że nie jest to takie „e”, jak w języku polskim.

Największy błąd osób początkujących podczas nauki wymowy

Największym błędem popełnianym przez osoby początkujące jest nauka POJEDYNCZEJ litery, zamiast CAŁEGO SŁOWA. Gwarantuję Ci, że jeśli popełniasz ten błąd, a teraz zaczniesz robić odwrotnie, to i efekt będzie odwrotny, czyli POZYTYWNY! 🙂 

Jak wymówić miękkie “ch”?

Prosta wskazówka za milion Euro! 🙂 
Jak powiedzieć po niemiecku “ja”? Oczywiście: “ich”. Wymowa tego słowa czasami sprawia problem początkującym. Kończy się na tym, że uczący się języka niemieckiego mówią: “iś”, co nie jest do końca poprawne. Spróbuj wypowiedzieć polskie słowo “hiena”. Głoska, którą słyszysz w tym słowie na początku, to właśnie dźwięk, który powinien pojawić się w niemieckim “ich”. Jest też inny sposób, żeby wyćwiczyć ten dźwięk. Powtarzaj “hi hi, hi hi”, tak jakbyś udawała, że się śmiejesz. A teraz spróbuj to odwrócić i powtarzać: “ich ich, ich ich”.

Nie od razu Kraków zbudowano! 

Jest jeszcze jedna ważna rzecz w nauce wymowy. Jest nią cierpliwość wobec samego siebie. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że początkowo będzie Ci trudno zapamiętać wszystko na raz. Niektóre zasady będą Ci się mieszać, będziesz zapominać o nich podczas mówienia i popełniać błędy. To jest naturalne. Dobre opanowanie języka obcego to długofalowy proces. Nie zrażaj się jednak, pamiętaj o tym, że praktyka czyni mistrza.